مرمت و بازسازی
مرمت و بازسازی

مرمت و بازسازي ساختمان هاي قديمي

بازسازی ساختمان‌ها، یکی از موضوعات حیاتی و مهم در صنعت ساخت و ساز است که به دلیل تغییرات مختلف در شرایط اجتماعی، فناوری و نیازهای اقتصادی به یک نقطه اساسی رسیده است. ساختمان‌ها به عنوان نمادهای جامعه و فرهنگ از یک سو و عناصر حیاتی اقتصادی از سوی دیگر، نیازمند حفظ، تقویت و بازسازی هستند تا بتوانند به عنوان یک نقطه عطف در فضای شهری به خدمت اجتماع و شهروندان باشند.

بازسازی ساختمان‌ها دلیل‌های گوناگونی دارد که می‌توان به روند پیر شدن ساختمان‌ها، زیان‌های ناشی از زلزله، آسیب‌های ناشی از حوادث طبیعی یا انسانی، نیاز به تغییر کاربری ساختمان، بهبود رفتارهای انرژی‌ای و افزایش ایمنی و بهره‌وری اشاره کرد. بازسازی ساختمان‌ها می‌تواند عملیاتی پیچیده و چالش‌برانگیز باشد که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، مهارت‌های فنی، دانش مهندسی و طراحی مناسب است.

بازسازی و نوسازی ساختمان

امروزه بسیاری از مردم برای ایجاد تغییر و تحول در نمای ظاهری محل سکونت خود و کاهش هزینه های بالای ساخت و ساز به جای تخریب و ساختن از نو اقدام به نوسازی وبازسازی ساختمان می کنند.

اجرای نوسازی ساختمان باید بر اساس شناخت کلی از فرهنگ آن کشور و قوانین حاکم بر آن باشد همچنین اجرای نوسازی ساختمان بایستی بر اساس معیارهای اصلی و خاص آشنا با آن محیط باشد شرایط آب و هوایی خاص آن منطقه نیز تاثیر زیادی بر روند اجرای نوسازی ساختمان دارد به طور مثال نوسازی ساختمان در مناطق خشک و کویری بسیار متفاوت تر از نوسازی ساختمان برای مناطق مرطوب و بارانی است.

تفاوت شرایط اقتصادی افراد در روند نوسازی ساختمان تاثیر زیادی دارد. به طور مثال : به علت تنوع اجناس در آن منطقه خاص هزینه ی تمام شده ی شیرآلات یک ساختمان می تواند بسیار متفاوت باشد که با توجه به بودجه ی سازنده انتخاب می شود . 
سلیقه ی افراد مختلف نیز در روند نوسازی ساختمان در مکان های مختلف دنیا بسیار متفاوت می باشد به طور مثال : شما مشاهده می کنید که حتی در یک کشور در روستاها و شهرهای  مختلف انتخاب رنگ آمیزی و دکوراسیون داخلی ساختمان ها با یکدیگر تفاوت بسیاری دارد.

نوسازی ساختمان امروز بسیار کم هزینه تر و به صرفه تر می باشد تا اینکه ما بخواهیم واحد جدیدی برای خود ایجاد نماییم، همچنین زمان کمتری را نیز برای نوسازی ساختمان نیاز خواهیم داشت.

برای بازسازی ساختمان در ابتدا باید مشخص کنیم تصمیم داریم چه کارهایی انجام دهیم و چه مقدار هزینه برای این تغیرات در نظر گرفته ایم همچنین شرایط خانه را باید مد نظر داشته باشیم. برای این منظور ابتدا باید یک سری از قسمت های خانه را بررسی کنیم :

تمامی لوله کشی ها آب و رادیاتور، سیم کشی برق را بررسی می کنیم چون امکان دارد قسمتی یا بخشی از آن پوسیده شده باشد و حادثه ساز شود.

عایق بندی سرویس بهداشتی مانند حمام و توالت، آشپزخانه باید چک شود چرا که در صورت نشتی آب آمکان دارد کف ریزش کند و بسیار خطرناک است و تعمیر آن هزینه بر است.

تمامی موارد فوق قسمت های حیاتی  یک ساختمان را تشکلیل می دهند و بازسازی و تعمیر آن ها باید در الویت قرار بگیرد و بعد به سراغ قسمت های دیگر مانند پنجره ها، درب ها، کف و دکوراسیون داخلی که شامل جابجایی قسمت های خانه مانند سرویس ها و اتاق ها و… می شود.

در بازسازی منازل نقاطی وجود دارد که اگر در آن ها تغییراتی به وجود آوریم باعث می شود از فضا استفاده ی مفید تری شود و بر زیبایی آن می افزاید.

 • از بین بردن فضای پرت ساختمان و استفاده مفید از آن ها.
 • داشتن آشپزخانه مناسب و کاربردی با تغییر و ترمیم کابینت ها، نما ورودی و …
 • زیباسازی سرویس بهداشتی با استفاده از کاشی.
 • زیبا سازی سالن پذیرایی با تغییر کف (پارکت کردن)، تغییر رنگ دیوار ها ویا استفاده از کاغذ دیواری های رنگی که این تغییرات شامل اتاق های خواب نیز می شود.
 • استفاده ازدرب و پنجره های دوجداره که علاوه بر زیبایی دارای اسقامت مناسب بوده وهمچنین از ورود آلودگی و سر و صدا بیرون جلوگیری میکند.

بازسازی نما

بازسازی نما علاوه بر احیا کردن قسمت های آسیب دیده زیبایی ظاهر ساختمان را دو چندان می کند. نمای ساختمان در واقع هویت ساختمان به حساب می آید. نمای ساختمان نشان دهنده موقعیت اجتماعی و اقتصادی ساکنان ساختمان است. از طرفی نما اولین چیزی است که بیننده با آن مواجه می شود، به همین دلیل اثر بسیار مهمی بر نظر افراد و فضای شهر دارد. با توجه به عوامل ذکر شده، می توانیم به اهمیت طرح و متریال قابل استفاده برای بازسازی نما پی ببریم. یکی از مهم ترین دغدغه های طراحان انتخاب نوع مصالح ساختمانی برای بازسازی نمای ساختمان می باشد.

بهتر است نوع مصالح با توجه به نوع اقلیم و آب و هوای منطقه انتخاب شود. موقع تصمیم گیری در رابطه با بازسازی نمای ساختمان باید به یکسری عوامل از قبیل قیمت، مقاومت، زیبایی، هزینه‌ های نگهداری، شستشو و ترک خوردگی نما توجه ویژه داشته باشید. برای بازسازی نما می توانید از شرکت های معتبر بازسازی که اعتبار و سابقه طولانی در این زمینه دارند کمک بگیرید.

طی مشاوره با تیم بازسازی سپهر ساخت براحتی هزینه کل بازسازی را تخمین بزنید، همین حالا تماس بگیرید!

اجرا صفر تا صد در کوتاهترین زمان و با بالاترین کیفیت استاندارد

هدف از انجام بازسازی ساختمان

به طور کلی بازسازی در ساختمان به دو منظور انجام می شود. اولین هدف بازسازی و نوسازی پیشگیری از خسارت های احتمالی است. این روش بازسازی مناسب ساختمان های قدیمی و خانه هایی است که مدت زمان زیادی از ساخت آن ها گذشته باشد. در صورتیکه بازسازی به موقع انجام نشود، ممکن است خطرات جانی و مالی زیادی متوجه ساکنان ساختمان شود. بهتر است این روش بازسازی در موقع نیاز و زمان مناسب انجام گیرد. در برخی مواقع حوادث غیرمترقبه از قبیل آتش سوزی، زلزله، سیل و … به ساختمان ها و منازل خسارت های زیادی وارد می کنند. در این صورت بازسازی با هدف فراهم کردن بستری امن برای ساکنان ساختمان انجام می گیرد.

شرایط و مراحل بازسازی ساختمان

بازسازی بهترین روش جهت دستیابی به ساختمانی جدید و نو با صرف کردن هزینه پایین است. از طرفی شرکت های بازسازی و نوسازی ساختمان فراوانی در ایران وجود دارند. شما باید بازسازی و تعمیرات ساختمان را به دست افراد متخصص بسپارید،این امر سبب کاهش هزینه‌ های بازسازی برای شما می شود. مراحل بازسازی و هزینه آن با توجه به نوع ساختمان، مساحت و طول عمر آن متفاوت است. برای مثال : هزینه بازسازی آپارتمان با مساحت کوچک نسبت به آپارتمان های بزرگ بسیار کمتراست.شما با مراجعه به یک شرکت معتبر می توانید قیمت بازسازی را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهید.

مراحل بازسازی ساختمان

پس از آنکه هدف خود را از بازسازی خانه با توجه به بودجه و نیازهای خود مشخص کردید حالا باید به سراغ فرآیند اصلی بازسازی بروید که این پروسه شامل دو مرحله کلی است :

 • بازسازی زیر ساخت ساختمان
 • بازسازی دکوراسیون بنا

بازسازی زیر ساخت ساختمان شامل تغییر یا تعمییر قسمت‌ های حیاتی خانه مانند لوله کشی و برق می‌ شود که به نیازهای روزانه شما مربوط می ‌شود. بازسازی دکوراسیون نیز شامل مواردی می‌ شود که مربوط به ظاهر و زیبایی دیزاین داخلی خانه شما است و همه فضاهای خانه که می ‌خواهید آن را نوسازی کنید، در بر می ‌گیرد

انواع بازسازی ساختمان

 • ازسازی علمی و آرکئولوژیک
 • بازسازی آرتبستیک و هنری

مراحل بازسازی و نوسازی ساختمان

 1. دریافت مشاوره از شرکت های ساختمانی فعال دربازسازی ساختمان
 2. انجام مرحله تخریب به روش مهندسی
 3. انجام مرحله ساخت با توجه به نیازهای ساختمان
 4. مرحله انجام گچ کاری و سقف کاذب
 5. مرحله نورپردازی
 6. کف سازی
 7. رنگ آمیزی دیوار ها و سقف
 8. تصمیم گیری و اجرای پوشش دیوار
 9. اجرای قرنیز
 10. دکوراسیون داخلی و چیدمان خانه

آیا برای بازسازی ساختمان و خانه های کلنگی خود نیاز به مشاوره دارید؟

برآورد هزینه بازسازی ساختمان و ارائه لیست تعرفه ها

هزینه بازسازی خانه هزینه بازسازی خانه

هزینه بازسازی خانه به عوامل مختلف محیطی زیادی بستگی دارد، مواد مورد نظر به کار رفته در کار بازسازی خانه ، خارجی یا ایرانی بودن مواد ، نوع بازسازی خانه ،بازسازی کامل خانه ، یا بازسازی قسمتی از خانه (مانند بازسازی کابینت، دیوارها، آشپزخانه) و یا بسیاری دیگر،اثر گذار است .

عوامل کلیدی تاثیر گذار بر بازسازی خانه خود را عبارتند از:

 • اندازه مساحت خانه (متراژ)
 • سبک خانه (به عنوان مثال : مزرعه،معاصر(مدرن)،قدیمی،خانه باغ)
 • ساخت وسازدیوار بیرونی (به عنوان مثال :قاب،آجر)
 • تعداد آشپزخانه،حمام وکیفیت مواد
 • نوع پارکینگ (به عنوان مثال : متصل است یا جدا)
 • ویژگی های خاص (به عنوان مثال : شومینه،ایوان،پنجره های سقفی)
 • اضافات (به عنوان مثال : زیززمین،پشت بام و…)

اجرای دکوراسیون مدرن توسط در شرکت سپهر ساخت

شرکت فنی و مهندسی سپهر ساخت (تدبیرجم) با تکیه بر دانش فنی و توانایی بالای طراحان خود  و تخصص در طراحی و اجرا در زمینه دکوراسیون مدرن و شیک و در زمینه طراحی نما در تمامی سبک ها با توجه به متد های روز دنیا اقدام به طراحی نما برای فضا های مسکونی ، مغازه ها ، ساختمان های اداری و تجاری ، باغ ویلا و… به صورت تخصصی و حرفه ای کرده است .ما در طراحی نمای ساختمان شما از ایده تا اجرا با توجه به بودجه مورد نظرکارفرما همراهتان هستیم .

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد