روش های گوناگون نصب و بندکشی آجر نما
روش های گوناگون نصب و بندکشی آجر نما

روش های گوناگون نصب و بندکشی آجر نما

طراحی و چیدمان آجر نما در ساختمان‌ها به عنوان یک هنر و علم ترکیبی تلقی می‌شود که در آن مهارت‌های فنی و خلاقیت هنری با هم ترکیب می‌شوند.
در این مطلب شما می خوانید

ساختمان‌ها در تمامی طول تاریخ‌ به عنوان نمایان‌دهنده‌های اصلی فرهنگ و معماری جوامع مختلف شناخته شده‌اند. نما، به عنوان عنصر بیرونی ساختمان، نقش اساسی در ایجاد تطابق با محیط اطراف و تعیین زیبایی و شکل ظاهری ساختمان دارد. یکی از مواد معماری مهم و بی‌پایان برای ایجاد نما در ساختمان‌ها، آجر می‌باشد. طراحی و چیدمان آجر نما در ساختمان‌ها به عنوان یک هنر و علم ترکیبی تلقی می‌شود که در آن مهارت‌های فنی و خلاقیت هنری با هم ترکیب می‌شوند.

در این مقاله، ما به بررسی نحوه چیدمان آجر نما در ساختمان‌ها و نکات مهم مرتبط با این فرآیند می‌پردازیم. هدف ما ارتقاء دانش شما در زمینه انتخاب، نصب و نگهداری آجر نما و همچنین افزایش حساسیت شما نسبت به جزئیات معماری و زیبایی در طراحی نماهای ساختمانی است.

در ادامه، به تجربیات و نکات کلیدی در زمینه چیدمان آجر نما پرداخته و راهنمایی‌هایی در اختیار شما قرار خواهیم داد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از این ماده معماری زیبا استفاده کنید. به عنوان دوستان معماری و ساختمانی، امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و جذاب باشد و به افزایش دانش و تفکر معماری شما کمک کند.

چیدمان و بندکشی آجر نما

آجرچینی ساختمان به سبک ها و اشکال چیدمان آجر یا آجرنما در سازه های مختلف گفته می شود که به طورمختصرهمان انواع چیدمان آجر نما است. متریال آجر دارای تنوع بالایی است و اگر شما دانش کافی در خصوص انواع چیدمان های آن نیز داشته باشید می توانید با پیاده سازی الگوهای آجر چینی ساختمان، نمای منحصر به فردی را به وجود آورید.

انواع آجر چینی نما در ساخت دیوارهای آجری بر اساس سبک چیدمان و نوع چسباندن آجر در دیوارها طبقه‌ بندی می ‌شوند. هدف اصلی چینش آجر نما استحکام و پایداری آجرکاری دیوار ساختمان است. همچنین می ‌تواند تأثیر چشمگیری بر زیبایی و مدل نمای دیوار داشته باشد.

 الگوی چیدن آجرها که اغلب از انواع آجر نسوز برای نمای ساختمان ‌ها استفاده می ‌شود؛ به روش‌ های مختلفی اجرا می‌ شود. بیشتر آن‌ ها از ترکیب نمای آجر چینی راسته (رگ چینی راسته – مدل مستطیلی بلند) و آجر چینی کله نما (مدل مربعی) تشکیل شده است. بنابراین انتخاب نوع و مدل نمای آجرچینی در زیبایی و دوام دیوارها بسیار مهم است.

در روش سنتی، فواصل بین آجرها با پر کردن ملات بین لایه‌های آجر و لایه‌ دیوارها اجرا می ‌شوند. بیشتر مصالح مورد استفاده برای چسباندن آجرها، ملات سیمان است؛ اما از ملات آهک و ملات گل نیز می ‌توان استفاده کرد.

منظور از چیدمان آجر یا آجرچینی نما چیست؟

در صنعت نما، مدل چیدن آجرها به استحکام و پایداری سازه کمک می ‌کند. همچنین باعث توزیع یکنواخت بارها در مساحتی بزرگ‌ تر می‌ شود. در طرح سنتی، انواع نما با ملات آجر چینی انجام می‌ شود که می ‌توان از آنها برای دیوارهای آجری، سنگفرش و نمای بتنی استفاده کرد. اما در آجر چینی مدرن از طرح آجر چینی نما استفاده می ‌شود.

دلایل اهمیت مدل آجرچینی در نمای ساختمان

  • هدف اصلی در نمای آجر چینی، پیوند بین خطوط اتصال عمودی در یک ردیف از چیدمان آجر نما است. این باعث می ‌شود تا وزن آجرها در طول و ضخامت، به طور یکنواخت به آجرهای زیرین و در نتیجه فونداسیون ساختمان منتقل شود.
  • علاوه بر این، می ‌تواند استحکام سازه را در همه جهات تضمین کند.
  • چیدن آجرها در یک الگوی منظم نمای زیباتری به ساختمان می ‌دهد.
  • سرعت اجرای آجر چینی بیشتر شده کار نمای خانه زودتر پایان می‌ یابد.

انواع مدل های نصب و بندکشی های آجر

بندکشی آجری ساده

بندکشی آجر ساده
بندکشی ساده

بندکشی و نصب آجر نیمه پلاک

بندکشی و نصب آجرنیمه
بندکشی و نصب آجرنیمه

بندکشی و نصب آجر به روش انگلیسی

بندکشی و نصب آجر به روش انگلیسی
نصب آجر و بندکشی به روش انگلیسی

بندکشی به روش بلژیکی

بندکشی آجر نما به روش بلژیکی
نصب آجر نما و بندکشی به روش بلژیکی

بندکشی شبیه دهان ماهی

بندکشی شبیه دهان ماهی
نصب آجر و بندکشی شبیه دهان ماهی

نصب و بندکشی آجر به روش هلندی

بندکشی آجرنما به روش هلندی
نصب و بندکشی آجرنما به روش هلندی

نصب و بندکشی آجر به روش تله موش

بندکشی آجر به روش تله موشی
نصب و بندکشی به روش تله موش

نصب به روش دیوار باغ انگلیسی

نصب و بندکشی به روش دیوار باغ انگلیسی
بندکشی به روش دیوار باغ انگلیسی

نصب و بندکشی آجر نما موازی

بندکشی به روش موازی

انواع چیدمان آجرنما

الگوهای آجر چینی شامل اشکال و فرم های بسیار گوناگونی هستند که هرکدام بر اساس ویژگی های منحصر به فردی که دارند برای مکان های خاصی مناسب می باشند. در این بخش چیدمان های مختلف آجر را معرفی خواهیم کرد :

چیدمان آجری مشبک جناغی یا شاه ماهی

الگوی شاه ماهی ظاهری مسحورکننده دارد اما نمی تواند ساده باشد. آجرها صرفاً در زوایای 90 درجه نسبت به یکدیگر در یک الگوی زیگزاگ قرار گرفته اند. این الگو به هیچ برشی در ناحیه نیاز ندارد، اما اگر می خواهید لبه های مستقیم داشته باشید، باید هر آجر بیرونی را با زاویه 45 درجه برش دهید.

قوی ترین الگوها، شاه ماهی است. می توان آن را در زاویه 45 یا 90 درجه قرار داد. این الگو زوایای زیادی دارد که می ‌توان آن‌ ها را پرانرژی توصیف کرد و می‌ تواند واقعاً مهمانان شما را در حالی که راه خود را به سمت ورودی خانه شما می ‌آیند جذب کند.از انجایی که این الگو به خوبی آجر را به هم متصل میکند می تواند وزن قابل توجهی را تحمل کند که برای راهرو ها مناسب است این چیدمان آجر را روی انواع آجرنسوز مانند آجر انگلیسی ، اجر شاموتی،انواع آجر دکوراتیو و… میتوان اجرا کرد.

چیدمان مشبک آجری جناغی یا شاه ماهی
چیدمان مشبک آجری جناغی یا شاه ماهی

چیدمان آجر با الگوی چرخ دنده

پیاده سازی این مدل به برخی مهارت‌ های برش آجر نیاز دارد، اما الگوی جالب و زیبایی است. همانطور که می بینید، این یک نمایش هندسی از یک طرح زیباست،در مرکز هر شکل یک نیم آجر قرار دارد، به این معنی که شما باید حداقل یک برش برای هر دو چرخ سنجاق ایجاد کنید.

چیدمان آجر با الگوی چرخ دنده
چیدمان آجر با الگوی چرخ دنده

آجر چینی الگوی بادبزنی

آجری بادبزنی یکی از ساده ترین پیوندها برای کار با آن است، اما جلوه بصری آن جادویی است  شبیه یک سبد بافته شده است! این یک انتخاب محبوب برای پاسیو به دلیل ارزش تزئینی و سهولت نصب است، همچنین می توانید با اجرای مورب سنگفرش همه چیز را با هم مخلوط کنید.

این الگو برای قرن ها وجود داشته است و می توان آن را در تزئین شهرهای باستانی ایران و اروپا مشاهده کرد. الگوی بادبزنی را می توان به عنوان یک طرح شطرنجی در نظر گرفت که از جفت آجر تشکیل شده است. آجرها به صورت افقی و عمودی در مقابل یکدیگر قرار می گیرند تا جلوه بصری در بافتن و بیرون رفتن آنها ایجاد شود. این یک الگوی بسیار چشم نواز است و در پاسیو یا مناطق تفریحی در چشم انداز شما جذاب است.

آجرچینی الگوی بادبزنی
آجرچینی الگوی بادبزنی

الگوی آجری استاندارد

این ساده ترین الگوی سنگفرش است، آجرها در کنار هم قرار گرفته اند و خطوط قوی و بصری را در زمین ایجاد می کنند. این روش چیدمان به عنوان بهترین الگو برای پیاده روها شناخته می شود زیرا دارای پیوند قوی تری است که نسبت به الگوهای دیگر مقاومت بیشتری را دارد. این الگو را می توان در زاویه 45 درجه نیز قرار داد تا جذابیت بیشتری در فضای شما ایجاد کند.

الگوی آجر استاندارد، چیزی نیست جز آجرهایی که در ردیف‌ هایی کاملاً هم‌ تراز قرار گرفته‌ اند. این الگو در ساخت دیوار بیشتر از سنگفرش در فضای باز استفاده می شود. آجر دیواری همیشه ملات کاری می شود، بنابراین آجرها جابجا نمی شوند در سنگفرش، هر حرکتی در آجر، خطوط منظم الگو را مخدوش می کند. با این حال، این چیدمان در آجر برای الگوهای شبکه یا مسیرهای لبه‌ دار به خوبی کار می‌ کند، زیرا شبکه یا لبه از جابجایی آجر جلوگیری می‌ کند.

آجر چینی الگوی استاندارد
آجرچینی الگوی استاندارد

چیدمان راسته نما (رگ چینی راسته)

این طرح شاید کلاسیک ترین الگوی آجری برای دیوارها باشد. به همان اندازه انتخاب خوبی برای سنگفرش است، اما به برش های بیشتری نسبت به برخی از الگوهای دیگر نیاز دارد. ساده‌ ترین نوع چیدمان راسته نما، یک آجر را روی دو آجر در زیر قرار می ‌دهد – که به عنوان الگوی ۱ به ۲ شناخته می ‌شود به طوری که هر درز بین آجرهای همسایه روی مرکز آجر زیر قرار می ‌گیرد. این الگو همچنین می تواند برای ایجاد اتصالات افست تغییر کند و این الگوی پلکانی حتی می تواند در صورت تمایل از ردیفی به ردیف دیگر متفاوت باشد.

چیدمان راسته نمای آجر رایج ترین الگوی آجری است که در مناظر مسکونی استفاده می شود. دوستدار محیط زیست نیز در نظر گرفته می شود زیرا به حداقل برش نیاز دارد و ضایعات نزدیک به صفر را پشت سر می گذارد. الگوی راسته نما در پاسیوهای بیرونی و مناطق تفریحی عالی به نظر می رسد زیرا یک الگوی بسیار قوی و بادوام است که می تواند وزن قابل توجهی از مبلمان و سایر ملزومات را تحمل کند.

چیدمان آجر راسته نما
چیدمان راسته نما

چیدن آجر به روش چرخدار

الگوی آجر چرخدار تنها یک نمونه از یک الگوی آجری بسیار پیچیده و بسیار زمان ‌بر است. اگر شامل برش های دشوار و دقیق روی بیش از نیمی از آجرها باشد. تأثیر الگوهای پیچیده مانند این چیدمان می تواند خیره کننده باشد، اما سختی نصب آن را برای افرادی که انجام می دهند زیاد می باشد. اغلب، الگوی بسیار تزئینی به عنوان یک قطعه مرکزی در یک منطقه بزرگتر ساخته شده با الگوی کمتر پیچیده استفاده می شود.

چیدمان آجر به روش چرخدار
چیدن آجر به روش چرخدار

رگ چینی لابند مرتب (کله راسته)

این طرح به همراه الگوی بادبزنی یکی از قدیمی ترین هاست. این الگو یکی دیگر از الگوهای آجری است که برای قرن ها استفاده شده است. با این حال، الگوی کله راسته بیشتر در انگلستان به جای اروپا دیده می شد. این الگو جهانی است و در پاسیوها، گذرگاه ها یا حتی راهروها عالی به نظر می رسد.

چیدمان آجر رگ چینی لابند مرتب
چیدمان آجر رگ چینی لابند مرتب

انواع چیدمان آجر به روش سنتی و مدرن

1. چیدمان آجر به روش فخرومدین

آجرچینی به روش مشبک در معماری و ساختمان سازی ایرانی به اسم فخرومدین شناخته می شود. در واقع فخرومدین به چیدمانی از آجرها گفته می شود که دارای حفره و روزنه و شکلی مشبک باشند که به اشکال و روش های گوناگونی کار شده باشند. از این نوع چیدمان می توان در فضاهای داخلی، طراحی نما، دیوارهای جداکننده در فضاهای باز و بسته، باغ ها، سالن ها، تالارها و … به صورت های مختلف استفاده کرد.

چیدمان آجر به روش فخرومدین
چیدمان آجر به روش فخرومدین

2. چیدمان آجر به روش حصیری

چیدمان آجر به روش حصیری یکی از روش های چیدمان آجر است که نتیجه ی نهایی بسیار زیبایی دارد. این چیدمان میتواند توسط انواع آجرها از جمله آجر شاموتی گرانیتی یا آجر انگلیسی اجرا شود. در قسمت های بیرونی ساختمان برای نمای خارجی کاربرد فراوانی دارد. از آجر چینی حصیری میتواند برای نماسازی ساختمان هایی مانند مرکز خرید، آتلیه های عکاسی، آتلیه های هنری و …. بهره مند شوید.

چیدمان آجر به روش حصیری
چیدمان آجر به روش حصیری

3. آجرچینی آبشاری

در الگوی آجر چینی به روش آبشاری طرح های بسیار زیادی می توان خلق کرد. این کار توسط چیدن آجر ها به اشکال نامنظم و  و غیر قائم بوجود می آید. که در نهایت نمایی بسیار زیبا و خیره کننده حاصل می شود. از این الگو میتوان برای نمای خارجی ساختمان ها استفاده کرد.

چیدمان آجر به روش آبشاری
چیدمان آجر به روش آبشاری
4.7 3 رای ها
امتياز دهي
اشتراک در
اطلاع از
guest
امتياز دهي
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سجادی نیا
سجادی نیا
1 ماه قبل
امتياز دهي :
     

مقاله‌ت خیلی خوب بود! واقعا اطلاعات مفیدی رو گرفتم. توضیحات و تصاویر خیلی کمک کننده بودن و بهم کمک کردن تا بهتر بفهمم چجوری آجرارو استفاده کنم. اگه بیشتر مثال‌ها و نکات کاربردی میدادی، بهتر بود. ولی از توضیحات خوبت ممنونم

sesen-s
sesen-s
1 ماه قبل
امتياز دهي :
     

اطلاعاتی که در مورد انواع چیدمان آجر ارائه داده بودید، خیلی مفید بود، اما اگر اطلاعات بیشتری در مورد مزایا و معایب هر نوع چیدمان وجود داشت، بهتر می‌شد.

محمود
محمود
1 ماه قبل
امتياز دهي :
     

سلام.الان بهترین الگو آجر چینی کدوم روش هست

عضویت | ورود
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد